APEL PPIS w m.st. Warszawie do rodziców w sprawie zachorowań na Odrę

Szanowni Państwo,

W związku ze znacznym wzrostem liczby zachorowań na odrę na terenie m.st. Warszawy Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w m.st. Warszawie prosi  wszystkich rodziców o sprawdzenie czy Państwa dzieci szczepione są zgodnie z Kalendarzem Szczepień Ochronnych oraz w miarę możliwości o pilne uzupełnienie szczepień, które w znaczny sposób zabezpieczą Państwa dziecko i rodzinę.

Odra jest bardzo zaraźliwą, poważną chorobą w pierwszym etapie z wysoką gorączką, kaszlem często z zapaleniem spojówek, w późniejszym etapie z charakterystyczną wysypką.

Bardzo groźne są powikłania neurologiczne m. in. zapalenie mózgu.

Szczepionka charakteryzuje się wysoką skutecznością i może zapobiec zachorowaniu nawet gdy, sczepienie jest wykonane po kontakcie z osobą chorą.

W razie wystąpienia objawów odry (w szczególności u osoby niezaszczepionej) należy ograniczyć kontakt z innymi osobami a następnie zgłosić się do lekarza POZ najlepiej na początku w formie teleporady.

Dodatkowe informacje znajdą państwo na naszej stronie https://www.gov.pl/web/psse-warszawa/jak-mozna-zarazic-sie-odra

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w m.st. Warszawie